Scoring Kredytowy wg Biura Informacji Kredytowej - co warto o nim wiedzieć

Bez opóźnień regulujesz swoje zobowiązania finansowe, posiadasz porządną i przyzwoicie płatną pracę, natomiast Twoja historia kredytowa jest dobra. Zastanwiasz się nad tym aby wziąć pożyczkę i jesteś święcie przekonany , że z pewnością go dostaniesz? Niestety, odpowiednie warunki to nie wszystko. Bank przed udzieleniem Ci kredytu przyjrzy się także Twojej wiarygodności. Sprawdź, czym jest punktacja kredytowa wg BIURA INFORMACJI KREDYTOWEJ i co trzeba o nim wiedzieć.

Czym jest scoring i jak jest on obliczany przez Biuro Informacji Kredytowej?

Okazuje się być to model statystyczny innym sposobem nazywany oceną punktową czy też oceną scoringową, prezentowany jest z reguły w przedziale od 192 do 631 punktów. Brane Są Tutaj Pod Uwagę Twoje Dane Takie Jak: to ile masz lat, Twoje wykształcenie, stan cywilny, staż pracy, oraz dane o Twoich wcześniejszych zobowiązaniach na przykład takich jak: liczba zaciągniętych kredytów i pożyczek, wysokość Twoich rat oraz to czy spłacasz swoje zobowiązania terminowo. Najogólniej mówiąc scoring jest swego rodzaju prognozą. Intytucja bankowa prognozuje, czy w przyszłości będziesz spłacał kredyt który chcesz zaciągnąć.

Co obejmuje Twoja punktacja ?

zwrot prowizji bankowej Scoring precyzuje Twoją wiarygodność, to znaczy Twoje ryzyko kredytowe w stosunku do pozostałych klientów. To m. in. od poziomu scoringu zależne jest, czy bank będzie przychylna co do udzielenia Ci finansowania. Generalna zasada prezentuje się następująco: im wyższy scoring, tym mniejsze ryzyko - a więc Twoje szanse na dostanie pozytywnej decyzji kredytowej są spore. Natomiast, im mniejsza punktacja, tym większe ryzyko - w tego rodzaju sytuacji instytucja finansowa zakłada, że możesz mieć problemy ze spłatą kredytu i prawdopodobnie dostaniesz decyzję negatywną.

Sposoby na poprawienie scoringu

Wówczas gdy okaże się, że wbrew właściwej zdolności kredytowej nie otrzymasz kredytu, o który się starasz, ponieważ Twoja punktacja jest niska, zawsze masz możliwość podjąć odpowiednie działania, które przyczynią się do jego podwyższenia:
1.Staraj się wystrzegać się składania wielu wniosków kredytowych w krótkim odstępie czasu - im więcej zapytań tym niższa ocena punktowa, wszelkie zapytanie w instytucji bankowej jest zauważalne i wpływa negatywnie na Twoją sytuacje
2.Pozbądź się limitów i kart kredytowych - stosowanie ich wyraźnie ma wpływ na zaniżenie Twojego scoringu
3.Spłacaj Swoje Kredyty Na Czas
4.Jeśli już spóźniasz się z płatnościami Po pierwsze reguluj zobowiązania z najwyższym opóźnieniem - to kluczowe, gdyż im większe opóźnienie w spłacie - tym mocniej oddziaływuje ono na Twój scoring.
5.Bądź uważny przy zaciąganiu kolejnych zobowiązań - im więcej zobowiązań tym gorzej